Kalendarz wydarzeń
4. Festiwal chóralny „Młodzi maja głos”

W piątek, 16 września, odbył się czwarty Festiwal Chóralny „Młodzi Mają Głos”. Sala sportowa w Szkole Podstawowej nr 2 zamieniła się w wielką scenę, na której wystąpiło pięć chórów.
Koncert poprowadziła Katarzyna Janke z Centrum Aktywności Organizacji Pozarządowych w Działdowie, która powitała gospodarza koncertu dyrektora Michała Struzika, starostę Pawła Cieślińskiego, burmistrza Grzegorza Mrowińskiego, wiceburmistrza Andrzeja Wiśniewskiego i oczywiście, jak wielokrotnie podkreślała wspaniałą, działdowską publiczność, wykonawców i organizatorów.
— Przypadł mi ogromny zaszczyt poprowadzenia Koncertu Galowego tegorocznej edycji Festiwalu. Wydarzenia muzycznego, na które miłośnicy muzyki i sympatycy chórów czekają z wytęsknieniem przez cały rok. A czekamy, bo doskonale wiemy, że jest to wieczór wyjątkowych uniesień oraz możliwość obcowania z kunsztem wokalnym jak również instrumentalnym wyjątkowych ludzi, ludzi „dotkniętych” muzyczną pasją — powiedziała Katarzyna Janke.
Wystąpiły chóry dziecięce i młodzieżowe, instrumentaliści i gość specjalny Izabela Zalewska (m.in. wokalistka, dyrygentka chóralna, wykładowczyni poznańskiej Akademii Muzycznej, pedagog wokalny i założycielka Wrzesińskiego Chóru Dziecięco-Młodzieżowego, zwyciężczyni programu telewizyjnego „Szansa na sukces Opole 2020”). To właśnie pod okiem pani Izabeli, podczas warsztatów, chórzyści ćwiczyli i doskonalili swój głos, który mogliśmy usłyszeć podczas gali.
Jako pierwszy przed publicznością wystąpił Chór Copernicus z Lublina. Chór powstał już w roku 2006 i poza tradycyjnym uświetnianiem uroczystości szkolnych i środowiskowych w swoim mieście, na swoim koncie ma uczestnictwo w wielu konkursach i koncertach. Niewątpliwym sukcesem (wśród całej masy innych oczywiście) było zdobycie nagrody głównej oraz nagrody publiczności na Międzynarodowym Konkursie „Cantantes Lublinensis” w kategorii VirtualFilm#VirtualChoir oraz I miejsce w 22 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego.
W tym roku, do grona uczestników Festiwalu, dołączyły kolejne chóry działdowskie: Chór Cudawianki ze SzkołyPodstawowej nr 3 i Sunlight ze Szkoły Podstawowej nr 2., znane z udziału w różnych lokalnych uroczystościach. Jest w nich pozytywna energia i entuzjazm, a udział w Festiwalu był dla nich dużym wyzwaniem. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku chór Cudawianki wydał swoją pierwszą płytę „Gdzie słychać śpiew…” z okazji 40-lecie Szkoły Podstawowej nr 3.
Chłopięcy Chór Kameralny Chcemy Śpiewać, działający przy Szkole Podstawowej nr 41 w Łodzi, działa od 2016 roku, i przez ten czas zdążył wziąć udział w konkursach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, oczywiście z dużym powodzeniem (m.in. Złote Pasmo na 9 Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowi czy Złoty Dyplom na 25 Ogólnopolskim Festiwalu pieśni o Morzu w Wejherowie).
Na koniec wystąpili znani i podziwiani od lat nasi chórzyści czyli Our Voice z Działdowa. Chór ma już za sobą dekadę działalności. Tworzą go uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i licealiści. Na swoim koncie mają wiele osiągnięć, a jedne z najważniejszych to udział w Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu w grudniu 2019 roku, Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym A Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy 2019 r. Koncertują w różnych miejscach, nie tylko w Polsce.
„Wisienką na torcie” był wspólny występ wszystkich chórzystów naraz, nazwany Chórem Stu, ponieważ na scenie w jednym momencie wystąpiło aż 100 osób.
Festiwal uatrakcyjnił wstęp grupy Actus, w dwóch układach tanecznych, pod kierunkiem Aldony Demiankiuk-Fojut, z Miejskiego Domu Kultury w Działdowie.
Chórzystom towarzyszyła grupa instrumentalistów: Robert Bielak – skrzypek, kompozytor, aranżer, producent i wizjoner muzyczny, Krzysztof Partyka – pianista, klawiszowiec, aranżer, pedagog, Zbigniew Chrzanowski – perkusista, pedagog. Stanisław Czeczot – kontrabasista i basista. Przemek Góralski – gitarzysta, współtwórca projektów muzycznych.
Duże brawa należą się trzem, niezwykłym, pełnym pasji kobietom, które na co dzień pracują z chórami, które wzięły udział w 4 Festiwalu Chóralnym „Młodzi mają głos”. To dzięki ich zaangażowaniu mamy możliwość „obcować” z pięknem muzyki chóralnej. A są to panie: Milena Wnuk, Katarzyna Sawiak i oczywiście Danuta Czeczot.
— Za przychylność i wsparcie dziękuję naszym władzom: marszałkowi województwa warmińsko-mazurskiego – Gustawowi Markowi Brzezinowi, staroście działdowskiemu Pawłowi Cieślińskiemu – Honorowemu Patronowi Festiwalu, burmistrzowi Działdowa – Grzegorzowi Mrowińskiemu, wiceburmistrzowi Andrzejowi Wiśniewskiemu, całemu Zarządowi Powiatu Działdowskiego, naczelnikowi Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi – Marlenie Perzyńskiej, Naczelnikowi Wydziału Spraw Gospodarczych, Inwestycji i Promocji – Piotrowi Utracie, Dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury w Działdowie Sławomirowi Rutkowskiemu oraz pracownikom MDK, właścicielom drukarni Tinta – Barbarze i Zbigniewowi Szymańskim oraz Małgorzacie Szerszyńskiej, Elkowi Cichoszowi i Pawłowi Wółkowskiemu, muzykom oraz realizatorowi dźwięku Tomaszowi Mularczykowi — podsumowała pani Katarzyna.
(Na zdjęciu głównym stoją chórzyści i muzycy na scenie w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Działdowie)
(Galeria zawiera 159 zdjęć z koncertu galowego 4. edycji Festiwalu Chóralnego „Młodzi Mają Głos”. Koncert odbył się w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Działdowie. Na zdjęciach widać śpiewających chórzystów, grających muzyków, publiczność siedząca na widowni i grupę taneczną Actus)