Kalendarz wydarzeń
28 marzeń Niepełnosprawni w drodze na szczyt

Pod takim hasłem w latach 2019 – 2020 realizowany jest w działdowskim Kole Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną projekt, którego adresatem są wychowankowie i uczniowie placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie.
Zamysłem tej inicjatywy jest pokazanie społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne są integralną jego częścią; że istnieją i chcą istnieć na równi ze wszystkimi. Projekt ten ma za zadanie rozbudzanie u osób niepełnosprawnych potrzeby aktywności fizycznej oraz ukazanie, że takie osoby potrafią i chcą być aktywne. Projekt ten wychodzi także naprzeciw marzeniom i potrzebom osób niepełnosprawnych intelektualnie, które chcą poznawać świat a poznając uczyć się go, zapamiętywać, komunikować się z nim, budować własne o nim wyobrażenie, dzielić się nim z innymi a w konsekwencji budować poczucie własnej wartości.
To jest pierwsza taka wyprawa w Polsce. W ramach projektu 16 śmiałków, czyli 9 wychowanków i 7 opiekunów, którzy na co dzień funkcjonują w Ośrodku Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczym oraz w Niepublicznej Szkole Przysposabiającej do Pracy prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Działdowie, wyruszyło po Koronę Gór Polski. To właśnie oni – osoby z niepełnosprawnością umysłową i ruchową oraz ich opiekunowie, w ciągu 12 miesięcy zdobywać będą szczyty w Sudetach, Beskidach, Karpatach i Górach Świętokrzyskich. Dzięki tej inicjatywie w ciągu roku będą mieli okazję przełamywać własne lęki, pokonywać słabości i ograniczenia, poznawać zupełnie dla nich nowe miejsca w Polsce, zobaczyć świat z wysokości i górskiej perspektywy, spotkać na swojej drodze życzliwych ludzi, a przede wszystkim dowiedzieć się, że ich ograniczenia nie przekreślają realizacji obranych celów.
W zastanej rzeczywistości osoby z niepełnosprawnością intelektualną lub ruchową zepchnięte są na margines społeczeństwa. Nie posiadając odpowiedniej motywacji i wsparcia do działania ich cały świat zamyka się czterech ścianach domu czy ośrodka do którego uczęszczają.
W ramach projektu chcemy mówić głośno i wyraźnie, że wszyscy jesteśmy sobie równi. Jest to ważne tak samo, jak zdobycie Korony Gór Polski. Zapobiegać wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością intelektualną to bardzo ważna rzecz. Przecież takie osoby żyją pośród nas i także mają swoje potrzeby i marzenia. W ramach projektu chcemy podpowiadać jak każdy z nas może pomóc spotykając osoby z niepełnosprawnością na swojej drodze.
Wierzymy, że można nie używać porównań „my – zdrowi; oni – chorzy”. Niepełnosprawni – czy to ruchowo, czy intelektualnie, to nie „inni”. Takie osoby chcą żyć na równi ze światem ludzi zdrowych. Są to osoby bardzo zdolne, które mogą i chcą podejmować różne wyzwania. Wystarczy takim osobom pomóc, wyciągnąć dłoń, zaprosić do aktywności, pokazać coś innego.
Uczestnicy projektu mają za sobą dwie wyprawy. Na przestrzeni 7 tygodni zdobyli 16 szczytów w południowo – zachodniej części Polski, m.in. Biskupią Kopę (Góry Opawskie), Orlicę (Góry Orlickie), Waligórę (Góry Wałbrzyskie), Rudawiec (Góry Bialskie), Szczeliniec Wielki (Góry Stołowe), Wielką Sowę (Góry Sowie), Śnieżnik (Masyw Śnieżnika), Wysoką Kopę (Góry Izerskie), Snieżkę (Karkonosze) i in. Przed nimi, w perspektywie przyszłego roku, kolejne dwie wyprawy, których 12 szczytów rozsianych jest na południowo – wschodniej i centralnej części Polski. Kulminacją górskich wypraw będzie wejście na Rysy. Całość tego przedsięwzięcia zwieńczyć ma spotkanie w Zakopanem, w czasie którego, w obecności uczestników, ambasadorów, sponsorów, partnerów, podsumowana zostanie ta inicjatywa.
Realizacja Projektu pokazuje, że pozytywne działanie na rzecz drugiego człowieka w tym tego, który najbardziej tego potrzebuje, jest możliwe.
W realizację projektu oraz jego upublicznienie włączyły się osoby prywatne, firmy, grupy, instytucje, organizacje pozarządowe, którym ni jest obojętny los osób niepełnosprawnych i którzy chcą pokazać jak duża jest liczba ludzi dobrej woli; że dobro powraca do człowieka w dwójnasób. Wielu spośród nich działa nieodpłatnie, widząc w tym głębię przesłania, jakie ten Projekt niesie.
Partnerami/ sponsorami projektu są: Salewa, Fundacja GOPR, TOPR, Blürbstudio, Santander Consumer Bank, Capital Park, Muszynianka, Stealth Advanced Nutrition, Klub Zdobywców Korony Gór Polski. Patronat medialny nad tą inicjatywą objęła TVP Sport.
Od samego początku z tym projektem związane są osoby publiczne, znane z aren sportowych, ekranów telewizyjnych, scen teatralnych i nie tylko. W gronie ambasadorów Projektu są m.in. Justyna Kowalczyk, Tomasz Marczyński, Kinga Baranowska, Piotr Zet, Joanna Jabłczyńska, Jerzy Siłuch, Jerzy Płonka, Magdalena Kozielska, Marcin Juszczyk. Cały czas dołączają nowi partnerzy. Zgłaszają się osoby, które nie tylko chcą wędrować po górskich szlakach z jego bohaterami, dodając im sił i motywując do podjęcia wysiłku, ale także wesprzeć finansowo, pomagając w realizacji tej inicjatywy.
Za pośrednictwem prasy zwracamy się do wszystkich ludzi dobrego i otwartego serca o wsparcie tej inicjatywy oraz rozpowszechnianie jej idei. Chcemy w ten sposób dotrzeć z jego przesłaniem do jak najszerszego grona odbiorców, by zintensyfikować mówienie i działanie na rzecz niepełnosprawnych.
Jeśli pośród Was, drodzy Przyjaciele, znajdą się chętni do wspólnego wędrowania po górskich szlakach bądź udzielenia wsparcia tej społecznej inicjatywie to prosimy o kontakt z:
Roman Jankowski – 502 790 911 (pomysłodawca)
Grzegorz Mikuła – 666 549 985 (koordynator)
Szczegółowe informacje na temat Projektu ”28 marzeń niepełnosprawni w drodze na szczyt” znajdziecie Państwo na:
>>>https://28marzen.pl/glowna
>>>>https://www.facebook.com/28marzen
>>>>http://www.psonidzialdowo.org/
A gdyby tak pójść w góry? Pewnie! Tylko na granicy Warmii i Mazur raczej trudno znaleźć góry. Gdzieś między Gdańskiem, a Warszawą, czyli ani w Gdańsku, ani w Warszawie tylko w Działdowie, mieszkamy właśnie my – podopieczni i wychowawcy Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego oraz Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Oba ośrodki prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Działdowie .
Mieszkamy, uczymy się, pracujemy i tak jak wy mamy marzenia. Jednym z nich jest zdobycie Korony Gór Polski, czyli wejście na 28 szczytów wyznaczonych przez Klub Zdobywców Korony Gór Polski. Kolejnym – aby móc w społeczeństwie funkcjonować jak osoby w pełni zdrowe. W jego centrum, a nie na marginesie.
Roman Jankowski, pomysłodawca projektu