08.06.2018 10:02 Wiek: 10 days
Kategoria: Kultura, Imprezy, Informacje bieżące

Wystawa fotografii Łukasza Podolskiego


Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie zaprasza do zwiedzania wystawy fotografii Łukasza Podolskiego. Ekspozycja będzie dostępna w okresie od 1 czerwca do 31 lipca w dziale Mediateka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie.

 

Kilka słów o autorze:

Łukasz Podolski, urodzony w 1986 roku w Działdowie. Pasjonat fotografii analogowej oraz alternatywnych technik fotograficznych. Ulubiony sposób przedstawiania prac to odbitki litowe, cyjanotypia, guma dwuchromianowa. Na poważnie fotografią zaraził go kolega - imiennik, który pokazał mu swoją lustrzankę Canona. Potem zapisał się do Policealnego Studium Fotografii w Olsztynie.

Kocha fotografię analogową, która według niego jest prawdziwsza, dlatego też zdjęcia które sam wywołuje, są jego ulubionymi zdjęciami, bo od początku do końca zrobione są tak, jak chciał. Prezentowane prace wykonane są w technice cyjanotypii i wykonane zostały w Portugalii, Litwie i Polsce.

 

Cyjanotypia to technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza, charakteryzująca się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski. Wynaleziona w 1842 roku, początkowo pozwalała na otrzymywanie obrazu negatywowego i w takiej wersji była do około połowy XX wieku wykorzystywana w reprografii. Używano jej także do otrzymywania obrazów bez użycia aparatu fotograficznego, czego czołowym przykładem są wykonane w cyjanotypii ilustracje Anny Atkins przedstawiające odbite na papierze algi morskie. Cyjanotypowa technika pozytywowa została udoskonalona w 1877 roku, a dzięki niskim kosztom i łatwemu wykonaniu stosowana była również przez fotografii w - amatorów w celu otrzymania odbitek z negatywu metodą stykową.

 

Do tej pory prace Łukasza Podolskiego oglądać można było już w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie, galerii "Nowa Przestrzeń" w Lidzbarku i galerii "13"w Mławie.