19.01.2018 08:58 Wiek: 150 days
Kategoria: Historia

Premiera filmu "Soldau. Miasto na pograniczu śmierci"


15 stycznia 2018 roku w Działdowie odbyła się premiera filmu o niemieckim obozie koncentracyjnym KL Soldau zrealizowanym przez Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej "Pamięć i Tożsamość" w Działdowie przy współudziale środków finansowych z Gminy-Miasto Działdowo. W pokazach premierowych wzięła udział młodzież z działdowskich szkół, byłe więźniarki obozu Krystyna Gajewska i Teresa Krowicka, biskup Diecezji Toruńskiej Wiesław Śmigiel, senator RP Bogusława Orzechowska.

 

Spotkanie poprowadził Piotr Szubarczyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Produkcja filmu dokumentalnego "Soldau. Miasto na pograniczu śmierci" wpisuje się w cele statutowe Stowarzyszenia "Pamięć i Tożsamość" jakimi są: edukacja historyczna, pielęgnowanie kultury i tradycji polskiej, propagowanie wartości chrześcijańskich oraz postaw patriotycznych. Inicjatywa ta ma przyczyniać się do popularyzacji historii związanej z niemieckim obozem Soldau, podtrzymywania pamięci o wszystkich jego ofiarach oraz zwiększenia wrażliwości społecznej związanej z koniecznością upamiętnienia tego miejsca.

 

Film został zrealizowany przy współudziale byłych więźniów obozu Soldau oraz specjalistów z dziedziny historii, teologii i filozofii. Dzięki temu możemy poznać historię obozu w Działdowie z dwóch perspektyw - jako miejsca wielkich tragedii pojedynczych osób oraz jednego z wielu rozwiązań i narzędzi służących do realizacji niemieckiej polityki eksterminacyjnej.

 

Za scenariusz filmu byli odpowiedzialni Maria Cegiełka, Andrzej Rutecki, Andrzej Reszka i Zenon Gajewski, reżyserem i montażystą jest Maria Cegiełka. Warto podkreślić ogrom pracy włożonej w przygotowanie filmu.

 

Zdjęcia: ks. Paweł Borowski

Informacja: Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej "Pamięć i Tożsamość"