15.09.2017 13:42 Wiek: 279 days
Kategoria: Imprezy, Kultura, Sport, Edukacja, Cittaslow

"Ślimaczy" tydzień w Działdowie


Ekologiczny styl życia i warsztaty rodzinne

W organizację Tygodnia Cittaslow w Działdowie chętnie zaangażowały się placówki edukacyjne, od przedszkoli po liceum, a także instytucje kultury i sportu. Dzieci i młodzież wzięli udział w ciekawych lekcjach tematycznych, zdobywając wiedzę o przyrodzie oraz ekologii.

Podczas prowadzonych w Miejskiej Bibliotece Publicznej zajęć Klubu Malucha, przybliżona została idea miast Cittaslow, poprzez czytanie dzieciom opowiadania o sekrecie ślimaków i wiersza o wielkich marzeniach małego ślimaczka. Dzieci opowiadały o charakterystycznych cechach ślimaka, a przede wszystkim o specyficznym tempie jego życia. Wspólnie z rodzicami maluchy ulepiły ślimaczki z plasteliny i wykonały własne, z przygotowanych przez bibliotekarki elementów.

Wychowawcy i dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 przeprowadzili hodowlę ślimaków. Dzieci oglądały także filmy edukacyjne o życiu ślimaków oraz wykonywały tematyczne prace plastyczne. Wspólnie z rodzicami piekły bułeczki w kształcie ślimaczków oraz tworzyły ślimaka z surowców wtórnych.

W Przedszkolu Miejskim nr 5 najmłodsi obserwowali żywe ślimaki w środowisku naturalnym. Wykonywali także prace plastyczne w przedszkolu i z rodzicami w domu. Dzieci ze starszych grup wzięły natomiast udział w sprzątaniu parku.

Hasło Cittaslow "Żyć powoli - inna strona nowoczesności" rozważali również uczniowie Zespołu Szkół nr 2, poznając charakterystyczne cechy miasteczek Cittaslow oraz działania podejmowane w tych miasteczkach. Uczniowie wspólnie zastanawiali się, jakie zmiany powinni wprowadzić w swoim życiu rodzinnym, aby było ono zgodne z ideą "slow".

W trakcie Tygodnia Cittaslow w Działdowie można było również zgłębiać wiedzę o kosmosie oraz obserwować ciała niebieskie. We wtorek, 19 września w Szkole Podstawowej nr 2, Fundacja Nicolaus Copernicus przeprowadziła szereg wykładów tematycznych, seansów w mobilnym obserwatorium astronomicznym i teleskopowych obserwacji nieba, z których skorzystali uczniowie wszystkich szkół, a także chętni mieszkańcy miasta.

Sięganie do tradycji

Idea Cittaslow łączy się także z uznaniem i szacunkiem dla lokalnych tradycji i historii, z podkreślaniem swojej przynależności i zakorzenienia w "małej ojczyźnie".

Edukowanie w przywiązaniu do lokalnej kultury i historii warto zaczynać od najmłodszych. I tak przykładowo w Przedszkolu Miejskim nr 1 dzieci ze wszystkich grup przez cały Tydzień Cittaslow brały udział w zajęciach związanych z tą tematyką. Przedszkolaki zwiedziły Działdowo oraz Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, a także zakład pracy Dekorglass. Ponadto wspólnie z nauczycielami przygotowywały potrawy znane w naszym regionie. Przedszkole odwiedzili także znani działdowianie - zajmująca się rękodziełem Ewa Walewicz, poetka Renata Buczyńska, historyk Marian Odachowski czy śpiewająca dawne piosenki związane z naszym regionem - Agnieszka Smolicz. Nie mogło zabraknąć także czytania bajek mazurskich, które zaprezentowały Ewa Sotomska oraz Elżbieta Wilk. Atrakcje czekały także na rodziców. Przygotowano dla nich wystawę prac plastycznych oraz fotorelację z przebiegu całego tygodnia, pod hasłem "Moje miasto jest w Cittaslow", którą można było obejrzeć w holu przedszkola.

Podczas zajęć świetlicowych w Szkole Podstawowej nr 3 dzieci poznały historię, herb i flagę swojego miasta. Zapoznały się z legendami o Działdowie: "Dobra Pani z działdowskiego zamku" i "O córce Działda" oraz obejrzały prezentację multimedialną o Działdowie.

Nawiązania do regionalizmu nie zabrakło podczas podsumowującego działdowski Tydzień Cittaslow festynu rodzinnego. Do udziału w nim zaproszono Zespół Szkół w Malinowie, szkołę sięgającą do kulinarnych tradycji Działdowszczyzny, poprzez prowadzenie profilu gastronomicznego już od czasów międzywojennych. Nauczyciele i uczniowie z Malinowa przygotowali degustację potraw regionalnych, a także zachęcali próbujących  do wprowadzenia tradycyjnych, mazurskich potraw do domowego menu, rozdając ulotki z przepisami.

Aktywność na co dzień

24 września w Działdowie odbył się II Jesienny Rajd Rowerowy, w którym wzięło udział ponad 90 cyklistów. Wśród osób, które przejechały około 33-kilometrową trasę rajdu, rozlosowano cenne nagrody: rowery, kosze i liczniki rowerowe. Tradycją stało się już rodzinne uczestnictwo działdowian w tych, organizowanych cyklicznie przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, imprezach rowerowych.

Aktywności sportowej nie zabrakło także podczas niedzielnego festynu w parku Honorowych Dawców Krwi. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko sportowe Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie można było zapoznać się z zasadami kick boxingu oraz spróbować walki na macie.

Festyn rodzinny na finał

Tydzień Cittaslow w Działdowie zakończyliśmy festynem w parku Honorowych Dawców Krwi. Słoneczna, jesienna pogoda sprawiła, że impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród rodzin z dziećmi, którym przede wszystkim była dedykowana.

Park wypełnił się stoiskami animacyjnymi, manualnymi i sprawnościowymi, z których chętnie korzystali zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy imprezy. Były, cieszące się ogromną popularnością podczas zeszłorocznego festynu, warsztaty lepienia z gliny oraz zajęcia cyrkowe. Były konkursy z nagrodami z edukacją ekologiczną w tle oraz postać smoka z bajki "Porwanie Baltazara Gąbki", z którym dzieci chętnie robiły sobie zdjęcia.

Podczas festynu swoje tygodniowe działania podsumowywały miejskie jednostki. Przygotowały one punkty

z zabawami oraz wystawy "ślimaczych" prac plastycznych. Na scenie zaprezentowały się zespoły taneczne z Przedszkola Miejskiego nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3, młoda, utalentowana wokalistka z Przedszkola Miejskiego nr 1, sekcja bębniarska oraz wokaliści z Miejskiego Domu Kultury. Wieloosobową publiczność zgromadziła pod sceną prezentacja widowiska tanecznego - bajki mazurskiej "Dziewczę z Działdowa", przygotowanego specjalnie na Ogólnopolski Festiwal Cittaslow w Kaletach w maju 2017 r., przez zespoły taneczne MDK pod kierunkiem Aldony Demianiuk-Fojut.