17.07.2017 14:04 Wiek: 308 days
Kategoria: Sport

Baseballiści Warmii i Mazur w Kadrach Narodowych na Mistrzostwach Europy U-12 i U-18

Od 10 lipca trwały Mistrzostwa Europy w baseballu U-12 w Utrechcie (Holandia) i U-18 w Zurychu (Szwajcaria) w których w barwach reprezentacji Polski uczestniczyli zawodnicy z Warmii i Mazur, podopieczni trenerów Yankees Działdowo - Andrzeja Krzykowskiego (Miłomłyn) i Zdzisława Ziółkowskiego (Działdowo). W Kadrze U-12 występują bracia Skolmowscy Damian i Tomasz i Adam Wityczyn oraz w U-18 Daniel Wójcik i Mateusz Banach zawodnicy Ekstraligowej drużyny Yankees Działdowo.


Młodzi baseballiści, którzy mając za sobą już mecz z faworytami drużyną Włoch której ulegli 0:15, szans szukali w grupie B z Czechami, Rosjanami i Ukrainą. Z wieloma zawodnikami tej ostatniej reprezentacji "nasi" baseballiści spotkali się na turnieju "Działdowo Cup" w marcu i wygrali. Czy tak też będzie na Mistrzostwach Europy, zobaczymy. Debiut w reprezentacji już w meczu z Włochami zaliczyli bracia Skolmowscy grając od początku meczu. Natomiast juniorzy za przeciwników na boisku w Zurychu będą mieli Belgów, Irlandczyków, Rosjan i gospodarzy Szwajcarów. Te dwa ostatnie zespoły mogą stanąć na drodze awansu Polakom do Elity Europy.

W drugim dniu Mistrzostw Europy w baseballu w kategoriach U-12 i U-18 obydwie reprezentacje zagrały z Rosją. Mimo coraz lepszej gry nasza reprezentacja U-18 przegrała w Zurychu 2:12 ponosząc drugą porażkę. W tym spotkaniu zagrali obaj nasi reprezentanci klubu Yankees Działdowo - Daniel Wójcik oraz Mateusz Banach, który zadebiutował na pozycji miotacza od V zmiany. Obaj pokazali, że potrafią grać w baseball na tle bardzo dobrze grających Rosjan.

Natomiast w Holandii młodzicy także rozgrywali spotkanie z Rosją i tym razem lepsi byli Rosjanie. I w tym spotkaniu nasi zawodnicy (jeszcze o rok młodsi) z Warmii i Mazur  zagrali całą trójką stanowiąc 1/3 drużyny na boisku. Damian Skolmowski jako miotacz, jego brat Tomasz i Adam Wityczyn jako zawodnicy zapola stanowili trzon zespołu i jak sam trener powiedział po meczu, że gra była o niebo lepsza niż dzień wcześniej z Włochami. Dobry to prognostyk przed Mistrzostwami Polski Młodzików we wrześniu (08-10 w Działdowie jeśli znajdziemy środki na organizację) i Mistrzostwami Polski Juniorów w Osielsku również we wrześniu (15-17 i tu też mogą być problemy organizacyjne). Jutro młodzicy grają z Ukrainą o godz.14.00, która uległa Włochom 0:18, a juniorzy z Irlandią o godz. 18.00, która pokonała Szwajcarów 9:0. Liczymy na dobrą grę reprezentacji i oczywiście naszych zawodników.

W czwartym dniu Mistrzostw Europy w baseballu w kategoriach U-12 i U-18 tylko młodzicy pozostali w grze. Reprezentacja Polski w tej kategorii rozegrała mecz z drużyną Czech, która pretenduje do jednego z medali zakończony porażką 0:15 podobnie jak w drugim meczu takim wynikiem Włosi pokonali Rosjan. W polskiej drużynie na boisko wyszli oczywiście nasi bliźniacy Damian i Tomasz Skolmowscy oraz Adam Wityczyn, ale także kolejni bliźniacy - synowie trenera Smętka.

Nasz zespół jest najmłodszą drużyną na Mistrzostwach Europy gdyż 90% drużyny stanowią zawodnicy o rok młodsi. Ten zespół za rok powinien odnosić sukcesy. Młodzików czekają jeszcze 1 lub 2 mecze - najpierw z Austrią a w przypadku wygranej mecz o 7 miejsce ponownie z Ukrainą.

Zakończyli mistrzostwa nasi juniorzy meczem z Belgią i podobnie jak wczoraj niewiele brakowało do zwycięstwa. Początek meczu nie wskazywał na końcowy horror jaki zgotowali nasi reprezentanci. Po 6 zmianach Belgowie prowadzili 8:1 i byli "co tu dużo gadać" pewni wygranej z drużyną, która nie ma na koncie zwycięstwa. W ostatnich 3 zmianach Polacy zagrali koncertowo i doprowadzili do remisu 8:8. Konieczna była dogrywka tzw. Extra Time w której rozpoczyna się grę już z zawodnikami ustawionymi na 1 i 2 bazie. W doliczonym czasie "wróciło stare" czyli brak koncentracji i po błędach  Belgowie zwyciężyli 11:8. Ostatnie 2 mecze z najlepszymi zespołami pokazały, że gramy nieźle ale jeszcze brakuje nam ogrania bo technicznie zbytnio nie odstajemy od innych. W drugim meczu Rosjanie niespodziewanie w ostatniej zmianie pokonali gospodarzy Szwajcarów 7:6. Wracają nasi reprezentanci Mateusz Banach i Daniel Wójcik (grali z nr 7 i 6), którzy po odpoczynku będą przygotowywać się do wrześniowych play - offów w Ekstralidze i Mistrzostw Polski Juniorów .

Mecze można oglądać na żywo do 16 lipca:

/https://www.facebook.com/U18BaseballEMQ2017/, https://thecube.com/cube/swiss-baseball

Linki do wyników na żywo:

http://www.baseballeurope.com/post/2017_u12_european_baseball_championship_july_10

http://www.baseballeurope.com/post/u18_european_baseball_championship_qualifiers_10

Zdzisław Ziółkowski